Prevence a preventivní prohlídky

 

Prevence a preventivní prohlídky

 

Motto: Řidičem auta jménem zdraví jsem já

 

Odborný garant: Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM

Manažerka projektu: Blanka Majnušová

Vystudovala Sociální práci a Mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě. Má zkušenosti ze zdravotní pojišťovny, neziskového sektoru a z oblasti zdravotnických technologií. Téměř tři roky vytvářela v mezinárodním marketingovém týmu kampaně pro evropský trh zaměřené na zvýšení povědomí o onemocněních a léčebných terapiích. Jako ředitelka organizace Loono vedla společně s Česko.digital vývoj aplikace Preventivka a iniciativy na získávání financí.

 

O projektu

Téměř polovinu všech úmrtí v Česku v roce 2019 lze přičíst behaviorálním rizikovým faktorům, tj. zejména nevhodným stravovacím návykům, kouření, nadměrné konzumaci alkoholu a nízké úrovni fyzické aktivity. Projevem toho je skutečnost, že se zvyšuje úmrtnost na příčiny úmrtí, kterým lze předcházet a které jsou léčitelné. Podle zprávy OECD je v Česku tato míra úmrtnosti vyšší o 25 %, než je průměr EU.

Pro zlepšení úrovně zdravotního stavu celé populace je důležitá nejen léčba, ale především individuální přístup, zodpovědnost za vlastní zdraví a pravidelné využívání pravidelných prohlídek. Vyšší podporou prevence dojde k posílení zdraví všech lidí v populaci a ke snížení i potřebě čerpání zdravotních služeb. To znamená, že zdravá populace se ekonomicky vyplatí. Ať už si o prevenci myslíme cokoliv, je to jediná cesta, jak dlouhodobě zlepšit zdraví a zároveň rozumně udržet náklady, které jsou společné s léčbou.

 

 

 

Jak problém řeší?

Soustředíme se na konkrétní behaviorální rizikové faktory a individuální i systémová opatření, která mohou ovlivnit chování každého z nás.

 

  • Alkohol: Z šesti hlavních oblastí definovaných WHO jako účinných v boji s vysokou konzumací alkoholu (1. zdanění, 2. dostupnost, 3. marketing, 4. labelling, 5. péče, 6. komunity) se zaměřujeme na bod tři. Chceme se zasadit o zákaz, nebo alespoň omezení reklamy na alkohol, pro který existuje politická vůle. Důsledkem je změna vnímání alkoholu jako celospolečensky přijímané součásti života. Na dosažení tohoto cíle spolupracujeme vedle WHO také s Úřadem vlády, PAQ Research, Zápisníkem alkoholičky, Suchým únorem a Nadací Kooperativa.
  • Nadváha a obezita: Jsou hlavními ovlivnitelnými faktory, které se podílí na preventabilních úmrtích. Shrnují faktory nevhodného stravování, nedostatku pohybu, špatného duševního zdraví a spánku. Prvním tématem je podpora nutričně vyvážené a zdravé stravy české populace. Proto jsme se zapojili do kampaně Půl talíře.
  • Sekundární prevence: Podle našeho průzkumu ve spolupráci s PAQ Research má polovina dospělé populace problém s dodržováním doporučených intervalů preventivních prohlídek. Ne všichni lékaři zároveň vědí, co se na prohlídkách má dít a ne všichni to dodržují. Zkoumáme překážky a motivace zanedbávání sekundární prevence jak u pacientů, tak u lékařů. Zároveň zahrnujeme i názor a postoj zdravotních pojišťoven, v jejichž zájmu je mít pojištěnce zdravé.
  • Dalšími vstupy do projekty jsou:
    • Analýza datasetu o preventivních prohlídkách, který jsme získali od ÚZIS, se kterou nám pomáhá RNDr. Michala Lustigová, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.
    • Článek mapující preventivní prohlídky v USA, který nám pomáhal dát dohromady Petr Smejkal a Anna Bartošková z týmu projektu Data o zdraví. Článek je konkrétním příkladem praxe ze zahraničí např. ohledně checklistu, screeningu duševního zdraví apod.
    • Cílem této části projektu je pomoci formulovat funkční opatření na systémové úrovni, která zvýší účast na prohlídkách a screenincích a tím umožní včasný záchyt onemocnění a ekonomickou úsporu.

 

V expertní pracovní skupině se propojují lidé z byznysu, státního sektoru i poskytovatelů služeb, například:

  • Eliška Selinger, expertka na výživu, WHO,
  • Jana Havrdová, Aktivní Česko,
  • Marie Hájek Salomonová, zakladatelka organizace Nevypusť duši,
  • a další.

 

Pro média:

11. 7. 2024 – Film Zápisník alkoholičky jde do kin: O odvaze přiznat si závislost, říct si o pomoc a abstinovat

„Udělám všechno pro to, aby ten podělanej chlast neničil tolika lidem životy,” napsala Michaela Duffková ve své knize Zápisník alkoholičky, jejíž filmová adaptace měla 10. července slavnostní premiéru v kině Lucerna. Trochu symbolicky ve stejný den, kdy Ministr zdraví jednal na Úřadu vlády o krocích vedoucích ke snížení konzumace alkoholu v Česku.  

 

12. 6. 2024 – Sekundární prevence: Jeden člověk, jeden život, jedno zdraví. Avšak…

Červnový kabinet Ministra zdraví jsme věnovali klíčovým tématům sekundární prevence v Česku. O aktuálním stavu a revizi preventivních prohlídek u praktických lékařů hovořila Ludmila Bezdíčková, vedoucí Katedry všeobecného praktického lékařství IPVZ. Petr Smejkal (IKEM) otevřel téma očkování zdravotnického personálu. Martin Komenda (NZIP) se věnoval roli Národního zdravotnického informačního portálu v kontextu zdravotní gramotnosti obyvatel. Ladislav Wagner (KZP) zaměřil pozornost na programy zdravotních pojišťoven pro podporu sekundární prevence. A v neposlední řadě na vývoj a trendy screeningových vyšetření přivedl řeč Karel Hejduk z Národního screeningového centra.   

 

13. 5. 2024 – Chápeme význam prevence? A dokážeme ji přenést z teorie do praxe?

Naše zdraví je z 35 % determinováno tím, jak se chováme. Téměř polovinu všech úmrtí v Česku lze přičíst behaviorálním rizikovým faktorům. Podle zprávy OECD je tato míra vyšší o 25 % než je průměr Evropské unie. Samotná lékařská péče přitom přispívá k celkovému zdraví z pouhých 10 %, a to většinově až léčením nemoci. Proto se téma prevence a preventivních prohlídek stalo naším nejnovějším projektem.  

 

18. 4. 2024 – Zahájení kampaně „Půl talíře“ je projektem pro zdravější Česko

Připojujeme se  k nové kampani s názvem „Půl talíře“, která si klade za cíl zvýšit povědomí o důležitosti konzumace čerstvého ovoce a zeleniny ve vyvážené zdravé stravě. Podle aktuálních statistik průměrný občan Česka konzumuje méně ovoce a zeleniny, než je doporučeno Společností pro výživu ČR. Ta doporučuje spotřebovat 600 gramů ovoce a zeleniny denně (kromě brambor). To má mimo jiné vliv na celkové zdraví, ale také například na rostoucí obezitu nebo narůstající počet onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka druhého typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese a chronická respiračních onemocnění. Celou kampaň iniciovalo Dobré družstvo a je spolufinancována Evropskou unií.  

 

10. 4. 2024 – Nejčastější mýty spojené s pitím alkoholu a jeho zdaněním

Alkohol je v Evropě nejčastěji užívanou návykovou látkou. To, že je legální, neznamená, že je méně nebezpečný. Každý den zemře v Evropě kvůli alkoholu 2 200 lidí. Konzumace alkoholu je v Evropě příčinou každého čtvrtého úmrtí mladých lidí ve věku 19-24 let, a to především v důsledku úrazů. Tři nejúčinnější způsoby, jak snížit spotřebu a škody způsobené alkoholem, spočívají v tom, že se alkohol stane dražším, méně dostupným a méně propagovaným.  

 

9. 2. 2024 – Alkohol si vzít nedáme ani za cenu zdraví. A co když to jde i jinak? Ne náhodou byl hlavním tématem únorového setkání kabinetu Ministra zdraví alkohol. I letos se rádi připojujeme k akci Suchej únor. Požádali jsme o příspěvek odborníky, kteří se problematikou zabývají do hloubky: Petra Freimanna za Suchej únor, Jakuba Komárka z PAQ Research a  Jiřího Podlipného – psychiatra, autora projektu RES (Virtuální hospoda).  Lze vůbec změnit postoj obyvatelstva k alkoholu v zemi, kde ho člověk ochutná už jako třináctileté dítě? Dá se vymanit ze zaběhnutých zvyklostí a nedat si s kamarády pivo v hospodě? Je součástí české kultury, že má pivo být levnější než voda a téct proudem, vždy a všude?  

 

18. 10. 2023 – Kulatý stůl v PSP: Jaký vliv má životní styl na naše zdraví? Změna je nutná.

13. 10. 2023 – Daňový balíček opomíjí otázku délky života ve zdraví v ČR

4. 9. 2023 – Česko ve formě? Češi ve formě! Přehlížení zdravých potravin je promarněnou šancí vlády

21. 7. 2023 – Meltingpot podle Ministra zdraví: Řidičem auta jménem zdraví jsem já. A vy?

21. 6. 2023 – Průzkum Ministra zdraví: Polovina dospělých nedodržuje preventivní prohlídky, 39 % zanedbává pravidelnou účast