Česko stále zaostává v počtu let prožitých ve zdraví. Oproti evropským premiantům až o 8 let

10. 1. 2025
Financování zdravotnictví, Prevence
Index prosperity

Zatímco v některých evropských zemích se lidé těší plnému zdraví v průměru až do 70 let, v Česku je to necelých 62 let. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního zdraví, který vychází z dat Eurostatu. Podle něj si sice Česká republika stojí dobře v dostupnosti zdravotní péče či úrovni kojenecké úmrtnosti, právě u naděje dožití ve zdraví je to však výrazně horší. V té je tuzemsko v rámci Evropy mírně podprůměrné a dlouhodobě se situace nijak nelepší, jak upozorňují autoři Indexu i ředitelka think-tanku Ministr zdraví Kateřina Hellebrandová.

V nejnovějším průzkumu, který mapuje úroveň zdraví a bezpečnosti napříč evropskými státy, je Česko poprvé premiantem. Je ale klíčové si uvědomit, že tento žebříček zohledňuje obě oblasti naráz – tedy na něj mají výrazný vliv například skvělé výsledky v kyberbezpečnosti. Pokud by se hodnotila pouze oblast zdraví, premianty rozhodně nejsme. Natož u počtu let, které Češi prožijí ve zdraví, kde jsme dlouhodobě v podprůměru,“ zdůrazňuje Kateřina Hellebrandová. Můžeme být vděční za dobrou dostupnost zdravotní péče, kterou vyzdvihuje i Index. Je nutné ale řešit také udržitelnost.

quote

Pokud se stát nepostaví ke zdraví svých občanů konečně čelem a nezaměří se na zefektivnění systému financování, prevenci a otázku nadužívání zdravotní péče, budeme mít velký problém. Současné nastavení systému je totiž neudržitelné, což dříve či později tvrdě pocítíme všichni, když s tím nezačneme něco dělat.“ 

Kateřina Hellebrandováředitelka think-tanku Ministr zdraví

Navzdory prodlužování délky života se nám v Česku navíc nedaří adekvátně prodlužovat i jeho zdravou část. V průměru se dožíváme jen necelých 62 let ve zdraví, a zbytek života, což může být i více než 20 let, trávíme s různými zdravotními omezeními, která nám brání užít si podzim života naplno. Vysoké procento vlastního zdraví přitom máme ve svých rukou,“ vysvětluje Hellebrandová s tím, že má na naše zdraví zásadní vliv, jak se ke svému tělu a mysli chováme. 

 

Výživa, pohyb, spánek, vztahy, psychická pohoda, ale i neřesti, jako je alkohol či kouření, předurčují, jak na tom budeme se zdravím ve stáří. Bohužel se dlouhodobě pohybujeme na předních příčkách ve spotřebě alkoholu a patříme mezi nejtlustší národy v Evropě – a to včetně dětí. Preventivní prohlídky u praktika zanedbává 33 % obyvatel, což může vést k rozvoji různých onemocnění a prodražování následné léčby, a téměř milion Čechů a Češek svého praktického lékaře vůbec nemá,“ říká ředitelka Ministra zdraví. 

 

Zodpovědnost za vlastní zdraví podle ní úzce souvisí s naším žebříčkem hodnot a zdravotní gramotností. Často prý víme, co děláme špatně, ale jsme líní upravit své zvyky. Spoléháme na medicínu a doufáme, že pokroky v ní dokážou vyléčit každý náš zdravotní neduh. Těšit se dobrému zdraví po celý život ale není zadarmo a medicína není všemocná.

Stát nesmí před problémy zavírat oči

Svou roli ovšem hraje i stát, který by měl své občany edukovat a zdravou volbu jim usnadnit. Například tím, že nastaví, aby nealkoholické nápoje byly vždy levnější než alkoholické, zdravější potraviny dostupnější než ty nezdravé a nebo že zakáže alespoň reklamu na to, co zdraví neoddiskutovatelně škodí – třeba na alkohol. Zdravější národ je silnějším a produktivnějším národem,“ zdůrazňuje Hellebrandová. Vyzývá k tomu, aby se lidé nebáli převzít zodpovědnost za péči o své zdraví a budovat si odolnost – fyzickou i psychickou. 

Podle autorů Indexu prosperity a finančního zdraví, kterými jsou Česká spořitelna a portál Evropa v datech, v posledních letech klesá počet let prožitých ve zdraví napříč celou EU. A to už od roku 2019. Zatímco tehdy dosahoval evropský průměr 64,6 let, podle posledních dostupných dat odpovídajících roku 2022 se tato doba zkrátila o dva roky. Česko se kolem 62 let prožitých bez závažných či středně vážných chorob drží dlouhodobě.

Více o Indexu prosperity