Pavla Mendlová, manažerka zdraví v České spořitelně, pomáhá svým kolegům pečovat o tělo i duši. Díky zkušenostem z nemocniční praxe, mezinárodního výzkumu a farmaceutického sektoru propojuje různé přístupy ke zdraví. Jako lékařská koučka se zaměřuje na prevenci vyhoření a posilování odolnosti, což také vyučuje na Karlově univerzitě.
Lenka Kučerová, projektová manažerka Zdraví ve firmách, si s Pavlou povídala o tom, jaké možnosti péče o zdraví se nabízejí ve firmě s téměř 10 000 zaměstnanci po celém Česku a jak přínosy vyhodnocují.
Naší prioritou je dlouhodobá udržitelnost zdraví našich zaměstnanců. Chceme, aby měli dostatek prostoru starat se o sebe, protože pak mohou dávat to nejlepší do své práce. Příkladem pro nás byla rakouská Erste Group Bank, kde podobná firemní péče funguje již dlouhé roky úspěšně. Navíc se vědecké studie i praktické zkušenosti shodují, že zdraví zaměstnanci jsou angažovanější a produktivnější, což se pozitivně projevuje nejen na jejich spokojenosti, ale i na firemních výsledcích.
Podle našich průzkumů zaměstnanci oceňují zdravotní benefity jako klíčovou součást firemní kultury a očekávají, že jim zaměstnavatel pomůže se zajištěním dostupné a kvalitní zdravotní péče.
Pavla MendlováHealth Care & Well-Being Manager at Česká spořitelnaTo nejdůležitější, co jako firma máme, jsou naši zaměstnanci. To nejdůležitější, co má každý z nás, je zdraví. Investice do zdraví zaměstnanců jsou tak jasnou dlouhodobou spořitelní prioritou. Koneckonců, kdo jiný by měl umět dobře dlouhodobě investovat, než banka.
Začínali jsme tradičně – cvičením na pracovišti, Dny zdraví a preventivními prohlídkami. Klíčovou inovací byl benefit Můj den, což znamená jeden den volna navíc každý měsíc nad rámec dovolené a sick days, aby si každý mohl dopřát čas pro sebe.
Zavedli jsme telemedicínu uLékaře.cz, kterou mohou využívat i rodiny zaměstnanců. Poskytujeme důvěrnou psychoterapeutickou podporu, včetně osobních setkání. Spolupracujeme s nevidomými maséry a fyzioterapeuty a testujeme relaxační programy ve virtuální realitě.
Reagujeme také na specifické zdravotní problémy, jako jsou bolesti zad. Proto podporujeme ergonomii pracovního prostředí, fyzioterapeutická cvičení, kolegové na centrále i v regionech mají zdarma k dispozici masážní křesla a další preventivní opatření.
Zaměstnanci mají lepší přístup k prevenci, a tedy včas podchycují zdravotní problémy. Také se zvýšila loajalita a spokojenost, což potvrzují výsledky našich interních průzkumů. Dle průzkumu 94 % zaměstnanců velmi oceňuje, že se v ČS dbá na jejich zdraví a je pro ně důležité, že klíčové benefity jsou určeny i pro jejich rodiny. Ukazuje se také, že zaměstnanci, kteří čerpají benefit Můj den, vykazují lepší psychickou pohodu a nižší míru fyzické únavy.
Naše programy vycházejí z potřeb zaměstnanců, které pravidelně zjišťujeme pomocí anonymních dotazníků. Sledujeme, co je pro ně aktuálně důležité – od bolestí zad, přes kouření a konzumaci alkoholu, až po pohyb a zdravé stravování. Dlouhodobé sledování nám zároveň pomáhá vyhodnocovat, jak jsou naše programy efektivní.
Pravidelně sledujeme, jak zaměstnanci využívají jednotlivé programy, jak jsou s nimi spokojeni a jaký vnímají jejich skutečný přínos. Data sbíráme anonymními dotazníky. Přímé vyhodnocování nemocnosti je ale složité – díky flexibilní práci si řada kolegů při nachlazení nebere nemocenskou ani sick days, ale jednoduše pracuje z domova.
Sledujeme také hladinu stresu a únavy prostřednictvím standardizovaných škál, jako je Shirom-Melamedova škála vyhoření, a analyzujeme jejich dopad na fluktuaci a angažovanost zaměstnanců.
Chceme destigmatizovat téma psychické pohody. Když někdo chodí na dentální hygienu, nikoho to nepřekvapí. Stejně by to mělo být i s psychologickou podporou. Proto nabízíme anonymní psychologické poradenství zdarma, a to nejen pro naše lidi, ale i pro jejich rodiny. Pomáháme při zvládání závislostí, poruch příjmu potravy či jiných problémů. Zavedli jsme také programy na prevenci syndromu vyhoření, včetně workshopů na zvládání stresu a technik mindfulness a nabízíme konzultace s odborníky.
Pravidelně se ptáme zaměstnanců, co jim vyhovuje a co bychom ještě mohli zlepšit. Zaměstnanci mohou své nápady sdílet prostřednictvím interních platforem, dotazníků a focus groups. Například masážní křesla či online zážitkové kurzy první pomoci vznikly právě na jejich podnět. Průzkumy nám ukazují, že zaměstnanci oceňují zejména garanci rychlého objednání k lékaři, dostupnost odborné péče a vstřícný přístup zdravotníků. To nás vede k dalším úpravám a rozšíření našich služeb.
Klíčové je zapojení každého jednotlivce jako zodpovědného správce a „dobrého hospodáře“ svého zdraví. Kolegům tak budeme nabízet širokou škálu edukace, seminářů, webinářů a možnosti personalizovaných preventivních programů. Investujeme do nových technologií, které nám mohou přinést kvalitní péči i do regionů – z nedávno zavedených jmenujme třeba regionální Inbody, AI screening srdečních arytmií nebo fyzioterapii ve virtuální realitě. Chceme také vylepšit přístup ke kvalitní zdravotní péči, ať už v našem vlastním Centru zdraví, které plánujeme na nové centrále ještě výrazně rozšířit, tak právě i v regionech.
To nejdůležitější, co jako firma máme, jsou naši zaměstnanci. To nejdůležitější, co má každý z nás, je zdraví. Investice do zdraví zaměstnanců jsou tak jasnou dlouhodobou spořitelní prioritou. Koneckonců, kdo jiný by měl umět dobře dlouhodobě investovat, než banka.