Digitální transformace českého zdravotnictví a EHDS

 

Motto: Digitální realita konečně klepe na dveře českého zdravotnictví. Pojďme je společně otevřít.

 

Odborná garantka: Barbora Dubanská, advokátka, expertka na právo ve zdravotnictví

Manažer projektu: Petr Čermák

Vystudoval Politologii a Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě. Působil na Ministerstvu zdravotnictví, kde měl na starosti realizaci dotačních programů z fondů EU či EHS. Dále zastupoval ČR v oblasti zdraví při Radě EU v Bruselu, kde se zaměřoval na oblast digitálního zdraví.

 

O projektu

Příprava na implementaci nařízení o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS) rozproudila v Česku debatu o digitalizaci zdravotnictví včetně sdílení elektronických zdravotnických dat. Co dává v tomto směru smysl implementovat a co je jen slepou uličkou? Jak tento přechod uchopit a kde se inspirovat? Kdo by ho měl řídit? Je na to Česko připravené? A lékaři? A pacienti? Budou data v dostatečném bezpečí?

Cílem je aktivně se zapojit do debaty k digitální transformaci českého zdravotnictví a facilitovat téma EHDS – být pionýrem, který téma připraví a srozumitelně jeho obsah a benefity odkomunikuje občanům i zdravotníkům. Chceme také podpořit stát a další dotčené aktéry a motivovat je ke spolupráci, aby se už tentokrát digitální transformace českého zdravotnictví stala úspěšným příběhem.

 

Jak problém řeší?

V projektu se zaměřujeme na šíření osvěty a edukace mezi laickou a zejména odbornou veřejností o významu a přínosech elektronizace a digitalizace zdravotnictví se zaměřením na EHDS. Dále se aktivně zapojujeme do odborné debaty k legislativnímu ukotvení českého eHealth, stejně jako do debaty k nastavení celkové infrastruktury umožňující digitální transformaci českého zdravotnictví včetně implementace konkrétních projektů a elektronických nástrojů.

Postupně se zaměříme na tři oblasti:

  • Aktivity k EHDS – komunikace obsahu a benefitů pro lékaře i pacienty
  • Legislativa, strategie a koncepce včetně infrastruktury českého eHealth  
  • Oblast technologií a IT

 

K čemu projekt přispívá?

Cílem je přispět k posunu digitalizace českého zdravotnictví na úroveň vyspělých zemí EU.

Chceme předcházet situacím, jakou bylo například spuštění e-receptu, kdy vysvětlování přínosů a komunikace obsahu lékařům a občanům nebyla priorita a jeho spuštění vyvolalo odpor. To i přes to, že se jednalo o smysluplný a efektivní nástroj, což jasně ukázalo období pandemie covid-19.

Vnímáme angažovanost všech aktérů, kterých se digitalizace týká, včetně zájmu občanů a pacientů o to, aby byla zavedena jednotná zdravotnická dokumentace v elektronické podobě. Je rolí každého jednoho z nás hlásit se o přístup ke svým zdravotním datům – ať už je to u lékařů, veřejných orgánů a institucí, které podle platných zákonů mají za úkol data zpřístupňovat. Když politici uvidí tuto snahu a zájem svých voličů, budou mít samozřejmě i daleko silnější vůli a politickou odvahu pro razantnější kroky v oblasti digitalizace zdravotnictví.

Jedním z prvních výstupů projektu byla konference k digitální transformaci českého zdravotnictví a EHDS, které se účastnilo na 60 vybraných zástupců státní správy, Úradu vlády, Ministerstva zdravotnictví, pacientských organizací a lékařů. V publiku diskutovali odborníci na digitalizaci zdravotnictví, poskytovatelé digitálních služeb v Česku, zdravotníci a zástupci poskytovatelů zdravotních služeb i novináři.

Zapojili jsme se do připomínkování návrhu zákona o správě dat a řízeném přístupu k datům z dílny DIA. S týmem Masarykovy univerzity jsme zpracovali hloubkové dotazníkové šetření mezi praktickými lékaři a jejich vztahu k digitalizaci. Připravujeme slovník pojmů a komiks objasňující jednotlivé pojmy a vysvětlující přínosy digitalizace pro všechny a další aktivity, o kterých budeme průběžně informovat.

 


 

Pro média:

10. 5. 2024 – WHO srovnání zemí: Nelichotivá digitalizační vizitka pro Česko

Aktuální zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) porovnávající úroveň  digitalizace zdravotnictví v zemích evropského regionu potvrzuje nelichotivou vizitku Česka, a to nejen v porovnání s premianty typu Finska, Dánska či Estonska, ale i zeměmi jako jsou Albánie či trpaslík Andorra. Navzdory některým dosaženým pokrokům tedy zůstáváme spíše na chvostu digitalizované Evropy. Je proto důležité nespokojit se s prvními opatrnými krůčky.

 

2. 4. 2024 – Evropský prostor pro zdravotní data je tu. O co v EHDS jde a jaký má harmonogram?

V březnu se vyjednavači Evropského parlamentu a Rady dohodli na předběžném znění nařízení k Evropskému prostoru pro zdravotní data (EHDS). Co to znamená a proč je to důležité?  Úspěšná a smysluplná digitální transformace zdravotnictví musí mít přímý pozitivní dopad na fungování a udržitelnost financování systému. 

 

12. 3. 2024 – Může být i české zdravotnictví digitální?

Konkrétní doporučení a stanovisko k probíhající novele zákona o elektronizaci zdravotnictví (325/2021 Sb.). Chceme-li české zdravotnictví digitalizovat, je třeba postupovat koncepčně, systémově a s ohledem na legislativu připravovanou na úrovni EU a ve spolupráci s Digitální a informační agenturou reflektovat probíhající proces digitalizace veřejné správy jako celku.

 

11. 1. 2024 – Kabinet Ministra zdraví: Digitalizace zdravotních dat a EHDS

EHDS začíná být stále větší téma a může být skutečným game changerem v digitalizaci našeho zdravotnictví i v přístupu pacientů ke svým zdravotním datům. Tahle digitální revoluce je přitom téměř za dveřmi a my za Ministra zdraví chceme být připravení. Věřte, že toho od nás o EHDS letos ještě hodně uslyšíte.

 

5. 11. 2023 – Proč se nebát umělé inteligence ve zdravotnictví? Toto jsou dva příklady dobré praxe.

21. 4. 2023 – Máme právo vědět, jak funguje české zdravotnictví potvrzuje Ústavní soud

25. 1. 2023 – Data patří nám všem, říká Ministr Zdraví k rozhodnutí Ústavního soudu o přístupnosti dat ve zdravotnictví

15. 9. 2022 – Zdravotnická data by měla patřit pacientům. Kromě řady výhod tím může dojít ke zvýšení kvality zdravotnické péče

 

Expertní panel projektu

  • person Barbora Dubanská

    expertka na digitální zdravotnictví, advokátka, dubanska & co.

  • person Štěpán Svačina

    lékař, předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

  • person Diana Rádl Rogerová

    manažerka a investorka v oblasti AI a velkých dat, bývalá řídící partnerka Deloitte

  • person Edita Müllerová

    místopředsedkyně Národní asociace pacientských organizací, předsedkyně spolku Revma Liga ČR

  • person Tomáš Šebek

    lékař, zakladatel platformy Ministr zdraví

  • person Lenka Axlerová

    ředitelka pro oblast školství ve střední Evropě, Microsoft

  • person Lenka Kaška

    expertka na lékovou politiku a elektronizaci zdravotnictví, pacientská ambasadorka, Pfizer

  • person Helena Sedláčková

    Policy & Patient Advocacy Manager, MSD Česká republika

  • person Pavla Kudlová

    prezidentka Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester, všeobecná sestra se specializací, odborná asistentka

  • person Marian Rybář

    biostatistik – Ministerstvo zdravotnictví, Kancelář zdravotního pojištění

  • person Pavel Nevický

    ředitel sekce Life sciences & Healthcare, Deloitte

  • person Martin Bednář

    odborník v oblasti technologií a komercializace biomedicíny a digitálního zdraví v CZ/US, Health Monk, Afterguard

  • person Michaela Šimáček

    datová vědkyně, zakladatelka HealthBase

  • person Klára Jiráková

    Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, koordinátorka IT projektů, právnička, Kraj Vyočina

  • person Vladimír Janovský

    ředitel sekce Innovation Business Excellence, AstraZeneca

  • person Jakub Kadlec

    odborník v oblasti personalisované medicíny a patient journey, Roche

  • person Tomáš Růžička

    ředitel sekce field engagement and country CX, Novartis