Chceme přispět k tomu, aby se digitalizace českého zdravotnictví posunula o pořádný kus dopředu. Aby lékař nefungoval jako sekretářka, aby z digitalizace těžili i pacienti a aby byla zdravotní data dostupná.
Velká část našich aktivit se nyní zaměřuje na problematiku dostupnosti, sdílení a využití zdravotních dat a také na nařízení o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS), jehož finální znění bylo schváleno v první polovině roku 2024.
Cílem našeho projektu je zvyšovat povědomí o benefitech digitalizace zdravotních dat a přispět k jejich větší dostupnosti a využití. Jak pro účely poskytování zdravotní péče, tak pro potřeby vědy, výzkumu, inovací a tvorby zdravotních politik. Klademe důraz na zajištění bezpečnosti a ochrany zdravotních údajů.
V rámci nařízení o EHDS se zaměřujeme na vysvětlení toho, co EHDS obsahuje, co přináší občanům a co bude znamenat pro zdravotní pracovníky.
Vystudoval Politologii a Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě.
Působil na Ministerstvu zdravotnictví, kde měl na starost realizaci dotačních programů z fondů EU či EHS. Dále zastupoval ČR v oblasti zdraví při Radě EU v Bruselu, kde se zaměřoval na oblast digitálního zdraví.
Afinitní doména, elektronická identita nebo třeba EHDS. Spolu s postupující digitalizací se začíná objevovat velká řada odborných pojmů, které mohou kdekoho překvapit. Připravili jsme proto digitalizační slovník, aby se nikdo v hromadách e-pojmů neztratil.
Oddělený vývoj českého eHealth a eGovernment podle nás není ideální cestou vpřed a v rámci možností by mělo dojít k co největší integraci obou systémů. Dobrou zprávou je, že zástupci dvou hlavních odpovědných institucí si toho jsou vědomi a snaží se integrovat alespoň sdílení dat.
Naším cílem bylo pomocí hloubkových rozhovorů najít především správné otázky a hypotézy, které v budoucnu ověříme na větším vzorku a dají nám jasný datový podklad. Diskutovali jsme s respondenty nejen o výhodách a přínosech, ale také o obavách a rizicích digitalizace.
Ve spolupráci s experty na legislativu z naší pracovní skupiny jsme připravili několik návrhů a podnětů, které by podle nás přispěly ke zkvalitnění návrhu zákona o správě dat a řízeném přístupu k datům. V obecné rovině se však jedná o kvalitně napsaný zákon, a to včetně důvodové zprávy a dalších doprovodných dokumentů.
Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) porovnávající úroveň digitalizace zdravotnictví v evropských zemích potvrzuje nelichotivou vizitku Česka, a to nejen v porovnání s premianty typu Finska, Dánska či Estonska, ale i zeměmi jako jsou Albánie či Andorra. Navzdory některým dosaženým pokrokům stále zůstáváme na chvostu digitalizované Evropy.
Dne 8. dubna jsme v kině Přítomnost za účasti zástupců pacientů, lékařů, státní správy i poskytovatelů péče diskutovali základní předpoklady úspěšné digitální transformace českého zdravotnictví. Z pohledu uživatele je zásadní uživatelská přívětivost, jednoduchost a pohodlí. Ze systémového hlediska je nutné překonat konzervatismus a resortismus, které jsou jak ve zdravotnictví, tak v systému veřejné správy zakořeněné a stále negativně ovlivňují jejich fungování.
Chceme-li české zdravotnictví úspěšně digitalizovat, je třeba postupovat koncepčně, zapojit všechny relevantní aktéry a brát v potaz legislativu připravovanou na úrovni EU (EHDS). Podmínek a předpokladů pro úspěšnou digitální transformaci českého zdravotnictví je samozřejmě více. Ty hlavní jsme v souvislosti s novelou zákona o EZ podrobně rozebrali.
Byla ustanovena expertní skupina složená ze zástupců hlavních aktérů ve zdravotnictví (lékaři, pacienti, právníci, zástupci farma firem a businessu, inovátoři a další), která se podílí na tvorbě odborných výstupů projektu.
První kabinet roku 2024 odstartovala dvouhodinová diskuse k nařízení o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS) a jeho dopadu na české zdravotnictví. EHDS bude skutečným game changerem v oblasti využití dat v našem zdravotním systému, a (nejen) proto byl součástí jednání našeho kabinetu i online most přímo do Bruselu, kde nařízení aktuálně vzniká. Druhý telemost, tentokrát do Seattlu, nám poskytl inspiraci pro sdílení zdravotních dat ze zámoří.
Také se vám pletou některé digitalizační pojmy?
Prostudujte si náš digitalizační slovník.
Afinitní doména
Anonymizace zdravotních údajů
De-identifikace zdravotních údajů
Digitalizace
Digitální transformace zdravotnictví
Digitální zdravotní gramotnost
EHDS: Evropský prostor pro zdravotní data
Elektronická identita (eID)
Elektronizace/ké zdravotnictví (eHealth)
Elektronická zdravotní dokumentace
Interoperabilita
Telemedicína
Kybernetická bezpečnost
mHealth / zdravotní mobilní aplikace
Pseudonymizace zdravotních údajů
Standardizace v elektronickém zdravotnictví
Umělá inteligence (využití ve zdravotnictví)
Zdravotnická informatika/ICT ve zdravotnictví
E-žádanka
Elektronická propouštěcí zpráva
Elektronické přeshraniční zdravotní služby EU (MyHealth@EU)
Elektronický záznam o očkování (e-očkování)
Elektronický zdravotní záznam (EHR)
eNeschopenka
Národní centrum elektronického zdravotnictví (NCEZ)
Identifikátor pacienta
Integrované datové rozhraní resortu (IDRR)
Identifikátor zdravotnického pracovníka
ePoukaz
eRecept
eVýdejovka (e-dispensation)
EZKarta
Kmenový registr poskytovatelů zdravotních služeb
Kmenový registr pacientů
Kmenový registr zdravotnických pracovníků
Laboratorní snímky
Národní zdravotnický informační systém (NZIS)
Pacientský souhrn
Detailní popis:
soubor nezbytných a srozumitelných administrativních a anamnestických údajů konkrétního pacienta, které jsou aktuálně k dispozici a umožňují poskytnutí bezpečné, zejména akutní, zdravotní péče. ISO: výpis ze zdravotních záznamů obsahující standardizovaný soubor klinických a kontextových informací (retrospektivních, souběžných, prospektivních), které poskytují aktuální přehled o zdravotních informacích a zdravotní péči poskytnuté pacientovi.
Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví
Národní zdravotnický informační portál (NZIP)
Portál elektronického zdravotnictví (PEZ)
Zobrazit všechny +
Zobrazit méně –