Téměř polovina všech úmrtí v Česku je způsobena rizikovým chováním, kterému můžeme předejít. Nevhodné stravovací návyky, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu patří mezi největší viníky. Tyto faktory vedou k vysoké úmrtnosti na onemocnění, kterým lze předcházet nebo je účinně léčit. Podle OECD je v Česku tato úmrtnost o 25 % vyšší než průměr v zemích Evropské unie.
Řešení máme na dosah: prevence. Pravidelné preventivní prohlídky a větší důraz na odpovědnost za vlastní zdraví mohou výrazně snížit riziko vážných onemocnění. Zdravá populace však není jen otázkou jednotlivců – přináší prospěch celé společnosti. Méně nemocí znamená nižší zátěž pro zdravotnický systém, úspory v nákladech na léčbu a vyšší produktivitu. Podpora prevence je proto nejen zdravotní nutností, ale také klíčovou ekonomickou strategií.
Cílem našeho projektu je ukázat, že prevence není jen osobní rozhodnutí, ale komplexní systém, který potřebuje podporu na všech úrovních – od jednotlivce až po systémové změny. Prostřednictvím spolupráce s multidisciplinárními týmy odborníků a aktivním prosazováním legislativních opatření usilujeme o to, aby prevence získala ve společnosti vyšší prioritu. Chceme vytvářet prostředí, které lidem umožní žít zdravější a kvalitnější život.
Investice do prevence přináší dlouhodobé výsledky. Každý krok směrem k odpovědnosti za vlastní zdraví, pravidelným preventivním prohlídkám a zdravějším návykům pomáhá budovat silnější a udržitelnější společnost. Prevence není jen zdravotnické opatření – je to příležitost, jak prodloužit život ve zdraví, zvýšit kvalitu života a zajistit lepší budoucnost pro nás všechny.
Vystudovala Sociální práci a Mediální studia a žurnalistiku na MUNI. Zkušenosti získala ve zdravotní pojišťovně, neziskovém sektoru i zdravotnických technologiích.
V mezinárodním marketingovém týmu se věnovala zvyšování povědomí o onemocněních a terapiích na evropské úrovni. Jako ředitelka Loono vedla tým, koordinovala fundraising, advokacii a ve spolupráci s Česko.digital řídila vývoj aplikace Preventivka.
Dětská obezita je problém zasahující rodiny, školy i celou společnost. Provedli jsme vlastní explorativní analýzu, která odhalila klíčové faktory přispívající k tomuto problému. Výsledky budou klíčovým podkladem pro naši práci v příštím roce, kdy se zaměříme na další rozvoj tématu a tvorbu doporučení pro Česko.
Do roku 2035 by se obezita mohla v Česku týkat 35 % všech dospělých, přičemž hlavní nárůst je predikován především u dětí. Tento vývoj nejen omezí kvalitu jejich života, ale může mít značné dopady na zdravotní péči, ovlivnit HDP a vyvolat řadu sekundárních jevů. Tento rok zahájíme explorativní analýzou příčin a důsledků dětské obezity, na kterou navážeme dalšími aktivitami a hlubším zpracováním tématu v příštím roce.
Prevence není jen o regulacích, ale i o hledání nových cest, jak podpořit zdravotní péči při omezených zdrojích. Skrze projekt rozšíření kompetencí lékárníků hledáme cestu, jak ulevit přetížené primární péči.
Systémová změna se dělá těžko, když je na ni někdo sám. Máme proto radost, že v našem boji za regulaci dostupnosti a reklamy alkoholu máme nového silného spojence. Stali jsme se totiž součástí mezinárodní hnutí Movendi, díky kterému můžeme ještě více využít data a know-how ze zahraničí.
Téma ženského alkoholismu stále do velké míry zůstává mimo společenskou pozornost. Ambici tento stav změnit, má nový film Zápisníky alkoholičky podle stejnojmenné knižní předlohy Michaely Duffkové. Vedle filmu startuje také kampaň Ženy s odvahou. Jsme rádi, že můžeme být u toho.
Bez dat nejde dělat smysluplná politika. Proto jsme rádi, že náš hlas zní na jednáních pracovní skupiny Odboru protidrogové politiky pod Úřadem vlády, kam jsme dodali souhrn a data k regulaci reklamy na alkohol. S odborem pokračujeme ve spolupráci a jsme připraveni společné úsilí podpořit i v příštím roce.
Primární a sekundární prevence. Jak na tom v Česku jsme, jaké problémy řešíme a jak vypadá budoucnost českého zdravotnictví bez dostatečného tlaku právě na zdravotní prevenci? O tom jsme diskutovali v rámci dvou kabinetů Ministra zdraví. Děkujeme všem hostům.
Připojili jsme se k nové kampani Půl talíře, který má za cíl zvýšit povědomí o o důležitosti konzumace čerstvého ovoce a zeleniny ve vyvážené zdravé stravě. Podle aktuálních statistik průměrný občan Česka konzumuje méně ovoce a zeleniny, než je doporučeno Společností pro výživu ČR. Pojďme to společně změnit.
Navazujeme spojenectví s důležitými aktéry v boji za regulaci alkoholové reklamy. Stáváme se také členy pracovní skupiny věnující se tomuto tématu.
Zdravotní a finanční dopady, rozbité rodiny a násilí. Na kabinetu Ministra zdraví jsme se společně se zástupci PAQ Research, Virtuální hospoda a Suchej únor podívali na data a možná řešení. Kampaň poslední zmíněné iniciativy jsme také oficiálně podpořili.
Pití alkoholu něco stojí. Neplatíme totiž jen útratu v hospodě, ale platíme jako celá společnost. Je to zhruba 56 miliard ročně, které jsou spojeny se ztrátami firem, zdravotními opatřeními či sociální politikou spojenou s alkoholismem. Na webu Data o zdraví jsme se na celou problematiku podívali podrobně a také jsme připravili kalkulačku.