Každá prosperující firma potřebuje zaměstnance v dobré kondici. Mít zdravé zaměstnance se jednoduše ekonomicky vyplatí. Stárnutí populace způsobí významný úbytek lidí na pracovním trhu a zároveň zvýší nutnost péče o zdraví zaměstnanců. Do roku 2050 počet obyvatel v produktivním věku poklesne o 829,5 tisíce lidí oproti dnešku. Podíl seniorů do té doby vzroste o 51 % na 3,076 milionu lidí (ČSÚ).
Zdraví zaměstnanců je prokazatelně jeden z faktorů, který přispívá k udržitelnosti ve firmě. Má své místo i v rámci přicházejícího ESG reportingu. Jde tedy mnohem více o investici, která má svůj business case s měřitelnou návratností. Prostřednictvím systematické péče o zaměstnance mohou zaměstnavatelé významně posílit svoji efektivitu i konkurenceschopnost.
Vystudovala VŠE. Posledních 17 let pracuje ve FN Motol, kde se zabývala kvalitou a bezpečím zdravotnických služeb, pak HR marketingem a nyní pracuje na projektech Národního plánu obnovy.
V kurzu IPVZ pro administrativní pracovníky ve zdravotnictví přednáší témata ekonomiky, hospodaření zdravotnických zařízení a personální práce.
Bez zkušeného týmu se žádný projekt nepohne. Pod vedením manažerky Lenky Kučerové jsme proto začali stavět dobrovolnou odbornou skupinu složenou ze zástupců různých odvětví byznysového prostředí. Členy projektu se stali například Jana Havrdová, Tomáš Ervín Dombrovský, David Navrátil, Pavla Mendlová a řada dalších skvělých lidí.
Má smysl řešit zdraví zaměstnanců ve firmách? A jak na tom v Česku aktuálně jsme? Na tyto otázky odpovídal náš dubnový kabinet, který projekt Zdraví ve firmách odstartoval.
Poskytneme místo pro sdílení zkušeností s preventivními opatřeními a postupy, které prokazatelně vedou ke zlepšení zdraví lidí ve firmách. Zajímají nás zejména opatření k podpoře pohybu, zdravého stravování, duševního zdraví, ergonomie, nebo naopak omezení kouření či spotřeby alkoholu.
Vyvíjíme nástroj, který jednoduše spočítá náklady na rizikové chování v oblasti životního stylu, které se projeví absentismem a presentismem v zaměstnání. Máme variantu pro zaměstnance i zaměstnavatele.
Sestavujeme nástroj, který spočítá náklady na nejčastější preventabilní onemocnění jak u zaměstnance, tak u zaměstnavatele. Jde nejen o náklady na absentismus, ale také o náklady na získání náhrady za nemocného zaměstnance v případě jeho invalidity či úmrtí.